Dofinansowanie szkoleń z Krajowego Funduszu Szkoleniowego
Krajowy Fundusz Szkoleniowy (KFS) na dofinansowanie kształcenia pracowników i pracodawców. Stanowi on osobną, wydzieloną cześć Funduszu Pracy. Dofinansowanie możne otrzymać z inicjatywy lub za zgodą pracodawcy. W ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego można otrzymać dofinansowanie do kursów i szkoleń w wysokości 80%, przy wkładzie własnym 20%. Więcej informacji o zasadach otrzymywania dofinansowania od KFS można znaleźć tutaj.
Kto może się ubiegać o dofinansowanie?
O środki z KFS może wystąpić każdy pracodawca zatrudniający pracowników na podstawie umowy o pracę.
Na co można przeznaczyć środki?
Pracodawca może otrzymać środki z KFS na sfinansowanie kształcenia ustawicznego podejmowanego przez siebie i swoich pracowników - szkolenia, kursy, studia podyplomowe. Program priorytetów wydatkowania środków z KNF ustalany jest na każdy rok kalendarzowy.
Wysokość dofinansowania?
Dofinansowanie można uzyskać wysokości:
- 80% kosztów kształcenia ustawicznego, ale nie więcej niż do wysokości 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika,
- 100% kosztów kształcenia ustawicznego – w przypadku mikro przedsiębiorcy (do 10 osób zatrudnionych) – ale nie więcej niż do wysokości 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika.
Gdzie składać się wnioski o dofinansowanie?
Pracodawca powinien złożyć wniosek o dofinansowanie w powiatowym urzędzie pracy właściwym ze względu na siedzibę pracodawcy albo miejsce prowadzenia działalności. Wnioski rozpatrywane są w terminie do 30 dni. Powiatowy urząd pracy zawiera z pracodawcą umowę o finansowanie działań na rzecz kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawcy.
Kiedy składać wnioski o dofinansowanie?
Wnioski można złożyć tylko w terminie naboru ogłoszonego przez właściwy dla Państwa powiatowy urząd pracy. Terminy naboru wniosków w każdym urzędzie pracy będą inne a informacja o rozpoczęciu naboru będzie zamieszczona na stronach internetowych urzędu.